Ma került sor az első egyeztetésre a szakszervezetek, szakmai szervezetek és az új kormányzat között, dr. Tóth Kinga Dóra, az újonnan felálló Szociális és Családügyi Minisztérium Szociális, Család-, és Idősügyi Államtitkára meghívására. A találkozón a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete (SZTDSZ) és a Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete (SzMDSz) képviseletében Migács Tibor elnök, dr. Schnider Marianna alelnök és Farkas Attila alapszervezeti tisztségviselő vett részt.
Az egyeztetést dr. Kátai-Németh Vilmos miniszter nyitotta meg. Ahogy a miniszter, úgy dr. Tóth Kinga Dóra államtitkár is elsőként emelte ki, hogy az ígért béremelés „nincs elfelejtve”, arról jelenleg is egyeztetések folynak a kormányzaton belül.
Az SZTDSZ és az SzMDSz részéről Migács Tibor elnök rögzítette, hogy a béremelés hitelességi kérdés is, a kormányzati ígéretet felfokozott várakozás övezi az ágazatban dolgozók részéről. Kiemelte továbbá, hogy be kell fejezni az intézményi privatizációt, szektorsemleges finanszírozásra, a munkakörök betöltéséhez megkövetelt szakmai standardokra, valamint a létszámnormák felülvizsgálatára van szükség. Farkas Attila a gyermekvédelembe beépített rendészeti elemek, így különösen a megbízhatósági vizsgálat és a kifogástalan életvitel ellenőrzés megszüntetését, az átvilágítások eredményorientáltságát, valamint a szociális párbeszéd egyértelmű kereteinek lefektetését hangsúlyozta elvárásként.
Bízunk abban, hogy a maihoz hasonló nyitottság lesz jellemző a következő kormányzati ciklusban!
2026. 06. 11.
Kedves Tagtársak!
Értesítelek Benneteket, hogy az SzMDSz soron következő küldöttgyűlésére 2026. június 12-én kerül sor 10.30 órai kezdettel. Az SzMDSz Alapszabályának megfelelően a küldöttgyűlésre az egyéni tagok – a csoportra vonatkozó szabályok szerint – alkalmi küldöttet választhatnak, ebben az esetben őket egy csoportként kell figyelembe venni.
Ezúton meghívlak Titeket a küldöttválasztásra.
A küldöttválasztás időpontja: 2026. június 10., 18:00
Az ülést Google Meet alkalmazással tartjuk.
Az ülés határozatképes, ha azon az egyéni tagok több, mint fele jelen van.
A határozatképtelenség miatt újból összehívott ülés – mely a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes – időpontja: 2026. június 10., 18:15
Az újból összehívott ülésen az általános szabálytól eltérően a megjelentek számának alapulvételével meghatározott számú küldöttet kell választani.
Részvételed előzetesen jelezd e-mailben, hogy a csatlakozáshoz szükséges linket meg tudjuk küldeni.
Budapest, 2026. 06. 03.
Migács Tibor
elnök
Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Szervezetek Képviselői!
Köszönjük megkeresésüket, valamint az együttműködésre irányuló kezdeményezésüket.
Külön értékeljük, hogy a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi területen működő szakmai és érdekképviseleti szervezetek összehangoltan, közös javaslatok mentén kívánnak hozzájárulni az ágazat megerősítéséhez. Meggyőződésünk, hogy a terepen dolgozó szakemberek tapasztalataira, valamint a szakmai és érdekvédelmi szervezetek tudására építő párbeszéd elengedhetetlen a rendszerszintű változtatások előkészítéséhez.
A szakdolgozói bérek rendezésének kérdését kiemelt jelentőségűnek tartjuk, és egyetértünk abban, hogy ez az ágazat működőképességének és hosszú távú fenntarthatóságának egyik kulcseleme. A felvetett szempontokat és javaslatokat rögzítjük, és a későbbi szakpolitikai munkában figyelembe vesszük.
Jelenleg egy rendkívül intenzív időszakban dolgozunk, ezért azonnali egyeztetést sajnos nem tudunk ígérni, ugyanakkor kifejezetten nyitottak vagyunk arra, hogy a közeljövőben strukturált szakmai párbeszéd induljon a szervezeteikkel. Ennek kereteit és időzítését a későbbiekben egyeztetni fogjuk.
Köszönjük együttműködési szándékukat és a közös gondolkodásra irányuló kezdeményezést.
Tisztelettel:
Kátai-Németh Vilmos irodája
(Érkezett: 2026. május 11.)
dr. Kátai-Németh Vilmos
miniszter-jelölt
Tisztelt Miniszter-jelölt Úr!
A szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi terület szakmai és érdekképviseleti szervezetei közös felelősségüknek tekintik, hogy a magyarországi ellátórendszer szakmai színvonala és társadalmi megbecsültsége erősödjön. Ennek érdekében a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SZMME) és a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete (MACSGYOE), valamint a területen aktív szakszervezetek közül a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD), a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ), a Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete (SzMDSz) és a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete (SzTDSz) összefogtak és együttműködésre léptek.
Meggyőződésünk, hogy csak összehangolt szakmai párbeszéddel és közös cselekvéssel lehet érdemi előrelépést elérni a szolgáltatások minőségében, a munkakörülményekben, valamint a különböző élethelyzetekben támogatásra szoruló emberek – köztük a gyermekek, családok és más sérülékeny társadalmi csoportok – védelmét szolgáló rendszerszintű megoldásokban. Évtizedek óta működő Szervezeteink közös célja, hogy a terepen dolgozó szakemberek tapasztalatait, a kutatási és képzési eredményeket, valamint az érdekvédelmi szempontokat egységes javaslatokká formálva támogassuk a szakma fejlődését. Az újonnan alakuló Kormányzat felé ezért közös kéréssel fordulunk, illetve felajánljuk együttműködő segítségünket olyan szakpolitikai lépések kidolgozásában, amelyek hosszú távon növelik az ellátások biztonságát, kiszámíthatóságát és hatékonyságát.
A szakdolgozói bérek rendezése a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazat működőképességének és munkaerő-megtartó erejének egyik kulcskérdése. A Tisza programjában szereplő 25%-os bérrendezés fontos első lépésnek tekintjük. A szakmai és érdekvédelmi szervezetek, valamint a szakszervezetek közösen kérik, hogy a kormányzat a 2026-os év folyamán mielőbb hozzon döntést a béremelés megvalósítása kapcsán, mert ez az ágazatunk és a benne dolgozók számára létfontosságú.
Szervezeteink az elmúlt években több alkalommal dolgoztak ki, az ágazatot érintő javaslatokat amelyek egyeztetésére közös konzultációt kezdeményezünk. Mivel a leendő Kormány részéről több biztató jelzés érkezett a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi terület felé, reméljük, hogy érdemi partnerséget építhetünk, és közösen tehetünk az ágazat megerősítéséért.
Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SZMME)
Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete (MACSGYOE)
Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD)
Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ)
Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete (SzMDSz)
Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete (SzTDSz)
(Elküldve: 2026. május 11.)
A december 23-i Magyar Közlönyben - még bőven a véleményezési határidő lejárta előtt - megjelent a Kormány 427/2025. (XII. 23.) Korm. rendelete a kiegészítő szociális pótlék kifizetéséhez kapcsolódó támogatásról, valamint egyes gondoskodáspolitikai tárgyú kormányrendeletek módosításáról. Benne a jövő évi bérintézkedések, mint a kiegészítő szociális pótlék, a kiegészítő bölcsődei pótlék, illetve a kiegészítő bérpótlék.
Részletesebben: Szociális ágazati bértábla 2026 - Állj ki magadért!
Az SZTDSZ és az SzMDSz közös véleményt küldött a Belügyminisztériumnak 2025. december 22-én a 2026-ra tervezett bérintézkedésekről. A vélemény teljes szövege itt olvasható: Vélemény a jövő évi bérintézkedésekről - Állj ki magadért!
A kormány a 2025. november 17-i SZÁÉF (Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórum) ülésén két fontos bejelentést tett:
2026. január 1-től a szociális és gyermekvédelmi dolgozók 15 %-os béremelésben részesülnek. Az emelés a szokásos módon történik, azaz a szociális ágazati összevont pótlékot növelik, mértéke a minimálbér/garantált bérminimum emelésétől függ, a garantált illetmények (valamennyi kategóriában a minimálbér/garantált bérminimumnak megfelelő összeg) és az összevont pótlék összege 2026-ban 15 %-kal lesz több, mint 2025-ben.
A másik lényeges intézkedés: 2026. január 1-től a szociális ágazati összevont pótlék beszámít az alapbérből számított különböző pótlékok (műszakpótlék, délutáni pótlék, munkaszüneti napi pótlék stb.), valamint a jubileumi jutalom alapjába. Több, mint tíz éve követeljük ezt, még a pótlék bevezetésekor a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság vetette fel először az "alapbéresítés" igényét. Úgy tűnik, a kormány most hajlandó felszámolni ezt a tíz éven át tartó, rendkívül méltánytalan helyzetet.
Az SZTDSZ-szel közösen figyelemfelkeltő Facebook-kampányt indítottunk "Láthatatlan" ágazat - látható bérek elnevezéssel. Kövesd a kampányt az SZTDSZ FB-oldalán: https://www.facebook.com/sztdsz
Részt vettünk az Új Szemlélet által kezdeményezett "Nem elég!" elnevezésű demonstráción, a Nyugati téren, a Szociális Munka Napján. Az eseményről készített fotókat és videókat az SzMDSz FB-oldalán megtekintheted: https://www.facebook.com/szmdsz.szakszervezet
Az utóbbi időben megszaporodtak a mesterséges intelligenciával készült posztok, válaszok Facebook-oldalakon, kommentekben, sőt már a szakmai csoportokban is. Óvakodjatok ezektől! Miért?
Tettünk egy próbát: Három – bentlakásos – intézménytípusra vonatkozóan megkérdeztük, jár-e vasárnapi pótlék. A Google „AI-alapú áttekintés” három különböző választ adott. Három rosszat.
Az egyik szerint a munkáltatóval vagy a kollektív szerződésben meg kell állapodni a vasárnapi pótlékról. Egy másik válasz szerint jár pótlék, mégpedig 100 %. A harmadik válasz a legmeredekebb: eszerint megszakítás nélküli tevékenység esetén nem is lehet vasárnap munkát végezni, de ha mégis beosztják a dolgozót, akkor meg kell állapodni a pótlékról.
Egyik válasz sem helytálló. Valójában azon múlik, milyen tevékenység keretében foglalkoztatják a dolgozót. Hogy mik a vasárnapi pótlék szabályai, elolvashatod a blogon:
https://szmdsz.blog.hu/2025/08/26/vasarnapi_potlek_ahogy_az_ai_elkepzeli
A lényeg, hogy mindig megbízható forrásból tájékozódjatok, a mesterséges intelligencián alapuló válaszokat pedig ne vegyétek készpénznek!
Nem tudod, szabályos-e a besorolásod? Nem érted, miért kevesebb a szabadságod közalkalmazottként, mint az előző, versenyszférás munkahelyeden? Nem tudod, törvényes-e a munkaidő-beosztásod? Nem hallottál még a kollektív szerződésről?
Keresd fel a blogunkat, és válaszd ki írásaink közül azt, ami aktuálisan érdekel!
Az „Állj ki magadért!” blog tízéves múlt 2025 augusztusában. Több, mint 2,5 millió letöltést mutat a számláló.
Kezdeményezésünk azóta is egyedülálló, nincs még egy olyan fórum vagy oldal, ahol a szociális szférában dolgozók szabadon hozzáférnének a rájuk vonatkozó legfontosabb szakszervezeti, munkajogi tudnivalókhoz, egy helyen, közérthető formában.
Miért csináljuk? Mert tudatos munkavállaló nélkül nincsen érdekvédelem! Ahhoz, hogy kiálljatok magatokért, hogy fellépjetek a jogsértésekkel szemben vagy a munkakörülmények javításáért, előbb tisztában kell lennetek azzal, mi az, ami jár, amit a munkáltató biztosítani köteles.
Legyél tisztában a jogaiddal, legyél Te is tudatos munkavállaló!